Tähendab, see oli siis esimene kord, kui sai MängudeÖÖse sisenetud. Välja sai Apollo Kinost tuldud targemana ja sooviga naasta.
Mäletan, kui Risto Kappet seda üritust esimest korda 2023 aasta Lange GP aegu mainis. Siis oli esimene mõte, et, oot selline asi on meil olemas? Ehk üritus, kus gamerid, simracerid ja inimesed ka laiemalt geek-kultuuri äärealadelt saavad kokku, seltsivad, võistlevad ning vaatavad, kuidas see kõik suurel ekraanil välja mängib.
Tundus täpselt selline out of left field mõte, mis oli nagu liiga hea, et tõsi olla. Aga tõepoolest, pärast 2024 MängudeÖÖd saab tõdeda, et tõsi ta on.
Samas, selle tõsiasja konstanteerimine polnud siiski põhjus, miks sellesse ööse sukeldatud sai. MängudeÖÖ raames toimus Gran Turismo 7 platvormil Red Bull Gaming Grounds finaal. Juba omaette meelelahustuslikust eelfinaalide ja wildcardide virrvarrist said läbi 8 pilooti – Kaspar Koorits, Silver Jõffert, Risto Kappet, Ron Mamers, Sulev Haamer, Mihkel Lõuk, Eero Kaur, Jörgen Aav. See sats sai omakorda ette võtta korraliku Grand Touri, mis viis võistlejad läbi 3 väga erineva raja maailma eri otstes kolmel vägagi erineval masinal(Audil). Simracingu maagiale kohaselt sõideti nii olemasolevate autodega mitte olemasolevatel radadel, kui ka mitteeksisteerivate autodega päriselt eksisteerivatel radadel. Selles vaimus kulgesid esimene kvali ja võistlus vägagi ehtsa Audi R8 peal Jaapani Highspeed Ringil enne, kui liiguti Pikes Peak seadmes legendaarse 87 Quattroga Kanada Lake Louise rajale lumesaha simulatsiooni tegema. See kõik aga kulmineerus Red Bull Ringil, kus päriselt mitte eksisteerivatel Vision GT Audidel kustutati selle põneva võistluse tuled ja saadeti võitja Austriasse päris testile Red Bull Ringil.
A kes see võitja siis oli? No selle lause kirjutamist oleme Corneri lehel palju saanud harjutada – Võitis Risto Kappet! Tõsi, Risto oligi alati üks, kui mitte öelda põhifavoriit üldvõidu võtmiseks ja ka tulemused ei jäta kahtluseks palju ruumi – 1. koht HighSpeed Ringilt, 2. koht Lake Louisest ja 1. koht Red Bull Ringil, oli enam-vähem nii veenev, kui oleks üldse võinud olla. Trotsida tuli ebaõnnestunud starti, lund, vihma ja kõike muud. Kaunvilja kauss kaasas ja usalda protsessi. Nii võit tuligi. Nüüd saab olema huvitav näha, millise masina Risto oma vägagi muljetavaldavale testikollektsioonile Red Bull RIngil lisab.
Ega ka runner-up väga üllatav ei tundunud. Samuti EVAL-i sõitudest tuttav ja tuntud Silver Jõffert lõpetas kolme sõidu kokkuvõttes teisena ning oli just see piloot, kes Kappetit korra ka edestada suutis Lake Louise lumevallide vahel. Samas, peab möönma, et selline lõppkokkuvõte võistlusest ei annaks edasi kõigi finalistide tegelikku levelit. Vahed olid väiksed kõigi seas ja ühtegi märkmisväärset nõrka lüli finaalide stardis igastahes ei olnud. Ron Mamers, Jörgen Aav ja Mihkel Lõuk eriti näitasid üles vägagi arvestamisväärset kiirust ning viimane neist lõpetas ka Jõffertile väga lähedal üldarvestuses.
Kindlasti tõestas nii mõnigi osaleja endale, et ta suudab Eesti simracingu skeene tipuga konkureerida. Ehk jah, sõidud olid põnevad, mis tähendab, et kommentaatoritoolist oli põhjust üles karata nii mitmelgi korral. Ja seejuures veel väga 5 seltskonnas. Metsakutsu ja Margus Kiiver kumbki tutvustamist ei vaja ja mõlemaga oli puhas lust livesse lennata. Mootorispordi ning ka üleüldse spordimaailmas laia haardega Margus sai siis esimest korda oma käe valgeks ka simracingu kommenteerimises, samal ajal, kui Metsakutsu tõi lisaks mõnusale vibele kaasa ka tugevad teadmised Gran Turismo maailmast (järgmisena siis Eurovisiooni kommenteerimine nagu sai kokku lepitud).
Foto: Rene Lutterus
Mis puutub ürituse ülesehitusse, oli see kahtlemata omaette kogemus. Näha simracereid lives laval tempot tegemas tuletas veelkord meelde, kui päris see võidusõit tegelikult on. Seda lives kommenteerida, samal ajal kui rahvas seljataga kinosaalis kaasa elab; kindlalt meeldejääv tunne. Mis Gran Turismo 7 ennast puudutab, siis kuigi seda ei saa nimetada 100% tõupuhtaks simulatsiooniks (at least that’s what they tell me), näeb see mäng kaunis välja ja õhtul nähtud võidusõit rääkis ise enda eest. Selle tõttu peab kiitma ka nii võistlusformaati, kui ka autode&radade valikut. Süsteem kvali-sõit-ümberpööratud järjestusega sõit-ümberpööratud järjestusega sõit oli nii põnevust tekitav, kui ka aus. Radade ja autode valiku täkkese paneku võttis kokku aga see, kui selgelt oli näha, kuidas mõnele piloodile sobis mõni rada ja auto kohe väga hästi, mõni teine natuke vähem. Igaljuhul oli fun.
Tänud kogu MängudeÖÖ, Red Bull Estonia ning Level 1 rahvale, kes selle kõik võimalikuks tegid. Kui Andri Allas kutsus eelfinaale kommenteerima, siis ausalt öeldes ei hoomanud veel seda üritust nii hästi. Nüüd peab lihtsalt kummarduse tegema. Cheers, ja peab mainima, et ka pärast GT lõppu oli tore seal ringi tuterdada. Cosplay element lisas vaibi, CS-i, FIFA ja Tekkeni saalid olid samuti uudistamistväärivad ning väga meeldiv oli tuulata läbi ka Alzgameri poolt välja pandud retro PS2 mängude valikut või kohata 2024 aastal Eestis YuGiOh! merchi. Mõnus oli näha näiteks ka Lukas Tarka meie hobikardisarjast ja üldse – see oli õhtu, kus nii paljud maailmad, kogukonnad ja ideed ristusid. Ning sellistele asjadele on meil Corneris ainult kõige sügavam respect! Selles aastaks siis headööd MängudeÖÖle. Ootame huviga juba järkat. Ideedest ilmselt puudust ei tohiks tulla. 😀